21 квітня 1944 р. розпочалася битва під Гурбами.

21 квітня 1944 році в урочищі Гурби на Рівненщині розпочався бій південної групи УПА-Північ “Богун” під командуванням Петра Олійника “Енея” та з’єднання “Холодний Яр” УПА-Південь проти військ НКВД, який закінчився тактичною поразкою радянських військ та виходом з оточення українських повстанців.

Бій відбувся під час переходу частин УПА через німецько-радянські фронти.

Оцінки втрат бою під Гурбами

СРСР

Приблизно 27 квітня командування внутрішніми силами військ НКВС написало доповідь командуючому військами 1-го Українського Фронту маршалу Радянського Союзу Г.К. Жукову про результати операції з ліквідації «банд ОУН» у Крем’янецьких лісах Рівненської області. У ньому зазначалося, що було захоплено величезну кількість набоїв, зброї, радянської та німецької уніформи, продовольства, бочок з бензином. У доповіді також йдеться про захоплений працюючий літак У-2. Кількість загиблих радянських солдатів, згідно з доповіддю, становила 11 осіб, а також 48 було поранено. Результати операції НКВД у Крем’янецьких лісах представлені також в доповідній записці голови НКВС Берії адресованій Державному комітетові оборони та Геншатабу ЧА.

ОУН

Опис бою під Гурбами було надруковано у газеті Крайового Осередку Пропаганди ОУН «На зміну» за липень 1950 р. В газеті детально описано бій, а також зазначено втрати обох сторін: «…в боях під Гурбами згинуло 80 повстанців, в тому числі 60 безсмертних сторчанівців. Большевицькі втрати начислюють понад 800 вбитими і багато ранених…».
Також, одним із головних повстанських документів, що збереглися до нашого часу є доповідь майора УПА Косенка. В доповіді вказується про 600 вбитих та 500 поранених більшовиків. Втрати самих постанців становлять 80 осіб вбитими та 40 пораненими. У зведенні повстанського штабу використовуєтсья фраза «То були Крути, а це — Гурби…».

Напишіть перший коментар

Залишити коментар

Your email address will not be published.


*