НА КИЇВЩИНІ ЗНАЙДЕНО БІДОН З ДОКУМЕНТАМИ ОУН

У 2015 р. у Макарівському районі поблизу с. Ніжиловичі було віднайдено бідон з документами ОУН. Приблизне датування паперів за попередньою оцінкою 1951 – 1952 рр. Довгий час місце знаходження знахідки було невідоме. І ось 26 травня 2017 р. колекціонером, який побажав залишитися невідомим бідон та частина документів була передана до Макарівського районного історико-краєзнавчого музею.

         Сама знахідка представляє з себе німецький бідон для спирту, який має маркування MF 26315. Але як свідчить сусіднє тавро у 1945 р. він потрапив до одного з колгоспів і отримав радянське маркування. Яким чином бідон потрапив до рук оунівців на сьогодні сказати важко. Знахідка знаходиться в гарному стані, має незначні пошкодження від перебування у землі.

         На жаль невідомо всього переліку що знаходилося у бідону. До музею разом з ним було п ередано дві речі: ніж та бритва й дев’ять документів. Серед них чотири брошури: «Хто такі бандерівці та за що вони борються» (1950 р.), «Учителька» (1949 р.), Україна погибає! Хто винуватий в цьому?» (1950 р.), «Поноволений український народе!» (1950 р.); дві листівки на основі дереворитів Ніла Хасевича й дві листівки у вигляді звернення Українських революціонерів. Та напевно, найцікавішим є «Звернення Українських революціонерів», яке датується 1951 р. Воно набране на друкарській машинці на двох аркушах тонкого паперу. Коли папір піднести до світла то на ньому стають помітними водяні знаки «Союзпапірукртрест», «Малинська ф-ка», «Малин УРСР». І якщо всіх попередніх документів аналоги є розміщенні на сайті avr.org.ua то нічого подібного до «Звернення» на сайті немає. І на даний момент цитат з нього виявлено також не було. Стан документів задовільний. Всі тексти читаються легко.

         Кому належав бідон на жаль сказати на сьогодні не можливо, адже жодного документу який би хоч якось підказав приналежність немає. На нашу думку бідон був залишений члена групи «Бутька», яка діяла в Макарівському районі на початку 1950-х рр. І з документів ГДА СБУ відомо, що саме такі пропагандивні листівки ними розповсюджувалися по селах Макарівщини.

         Маємо надію, що ця знахідка стане новим кроком у вивчення діяльності груп ОУН на теренах Київщини у 1940-х – 1950-х рр.

Напишіть перший коментар

Залишити коментар

Your email address will not be published.


*