«Житія Святих». Стародрук з особистої бібліотеки Гетьмана Івана Мазепи

21 грудня виповнилося 366 років від дня народження видатного нашого земляка Данила Туптала. починаючи з 1982 р. у різних виданнях, які побачили світ на Макарівщині про нього написано уже досить багато. А тому щоб не повторюватися, сьогодні вашій увазі розповідь про одну з книг автором якої є Димитрій Ростовський. Цей шедевр збергіається в відділі рукописних, стародрукованих та рідкісних книг імені Федора Пилиповича Максименка Наукової бібліотеки Львівського національного університету ім. І. Франка. Датується вона 1700 роком. Належала книга Гетьману Івану Мазепі. Спеціольий репортаж про “Житія Святих” Димитрія Ростовського від сайту Гал-інфо.

Книгознавець, кандидат історичних наук, завідувач відділу рукописних, стародрукованих та рідкісних книг ім. Ф. П. Максименка Микола Ільків-Свидницький розповів про книгу з особистої бібліотеки великого Гетьмана – «Четьї Мінеї» («Житія Святих») Димитрія Ростовського.

Книга ця на релігійну тематику, яка вміщує у собі оповіді з життя святих. Також такі книги мали у собі моральні повчання прив’язані до днів місяця у відповідності до традиції вшанування християнських святих.

Варто додати, що «Четьї Мінеї» мали значну популярність серед прошарків тогочасного суспільства.

«Це книга місячних читань. Оправа тут виготовлена з дошки обтягнутої шкірою. Ми бачимо, що добре попрацював майстер-інтролігатор, який користувався різними накатками. Ми бачимо, що орнамент різниться і оздоблення оправи є дуже цікавим. Середник виконаний через штамп-кліше витиснений на оправі», – сказав Микола Ільків-Свидницький.

Перші сторінки є дещо понищеними.

«Аркуш мав навіть таку кустарну реставрацію і видно, що папір відрізняється. Додам, що як і всі стародруки тут ми також маємо черпаний папір», – сказав експерт.

Книга багата на оздобу та прикраси, які виконані у досить стриманій манері.

«В ініціалі, першій літері з якої починається текст, зображений крилатий бик.  Заставки, херувими чи серафими, також належать до ідентифікуючих ознак. Заголовок – це так звана в’язь, яка перейшла із рукописної книги, і в різних модифікаціях, як дозволяв політ фантазії гравера вона вже розвивалася в книгах стародрукованих. В заставках з’являються медальйони. Це як ми бачимо різні святі та апостоли. Тут різні повчальні історії для таких читань», – розповів Микола Ільків-Свидницький.

Він додав, що сторінки книги свого часу були під впливом вологи і пошкодилися.

«По різному книга могла зберігатися. Один священик міг бути відповідальним, а інший ні», – додав експерт.

Окрім того, що це стародрук особливо цінна вона для українців ще й тим, що належала Іванові Мазепі.

«На оправі ми бачимо супер-ексклібрис. Тут написано: «Іван Мазема, гетьман 1700 год». Майстер, який виготовляв оправу при виготовленні робив клеймо. Замовником був Мазепа. Очевидно, його осавул чи джура міг замовити цю книгу і майстер клеймив її. Це була книга, яка стояла в робочій світлиці, чи поруч із його скарбницею, адже книги трактувалися тоді як скарб. Книга була дуже близько до самого гетьмана», – зазначив Микола Ільків-Свидницький.

Він додав: «Ми знаємо, що Мазепа мав кошти і міг собі дозволити ось такий примірник. Є ціла низка не менш цінних за змістом стародруків, але які мають значно скромнішу оправу».

За словами книгознавця, книга зазнала пошкоджень. З часом шкіра на оправі пересохла, а застібки, які мала оправа – втрачені. Загалом стародрук потребує втручання реставраторів.

«Якби тут були збережені застібки, то це було б просто ідеально. Якби підібрати прототип, то можна було б відновити втрачені застібки і зробити для книги футляр. Процеси реставрації таких книг є досить коштовні. Я не знаю бюджетних установ, які б могли з такими впоратись», – сказав Микола Ільків-Свидницький.

Джерело: galinfo.com.ua

Фото: Олена Ляхович

Фоторепортаж про книгу “Житія Святих”

Відеосюжет про книгу “Житія Святих”

Напишіть перший коментар

Залишити коментар

Your email address will not be published.


*