ДЕНЬ ЗАГИБЕЛІ МИКОЛИ НОВИКА

Микола Новик  – старший лейтенант, командир батареї 1642-го винищувально-протитанкового артилерійського полку 1-ї гвардійської армії 1-го Українського фронту.

Народився 19 грудня 1920 р. в селі Гавронщина . Закінчив сільську школу.

У 1940 р. вступив до артилерійського училища. Командував взводом. На полях німецько-радянської війни з червня 1941 р. Воював на Ленінградському, потім на 1-му Українському фронтах.

Квітень 1944 р. був важким для наших військ, які діяли в районі Станіслава (нині Івано-Франківськ). Атака за атакою, бої за боями і між ними – короткі перепочинку до нових наступів.

Цілу добу тривав бій за с. Хомяків (нині Івано-Франківського району Івано-Франківської області). Його вела батарея під командуванням старшого лейтенанта Миколи Новика. Контратаки не припинялися. Нацисти чотири рази намагалися зламати жменьку сміливців. Але воїни стояли на смерть. Протягом доби було відбито 4 контратаки, знищено 2 танки і близько роти піхоти. Протягом дня на цій ділянці противник успіху не мав.

На наступний день йшов бій за Черняхів. П’ята атака гітлерівців була відбита. Люди трималися. Вони знову вистояли. Опустилася ніч, а з нею прийшов короткий перепочинок, важкий сон. На ранок знову бій. Вже за Братківці. Батарея в бойовому порядку. З’явилися 8 ворожих танків. За танками з’явилися чотири бронетранспортери. Поляну наводнювали сіро-зелені мундири. Їх не можна було порахувати.

Одна гармата була підбита. Микола Новик поранений, батарею оточували. Було отримано наказ виходити з оточення. Але бій тривав. З настанням темряви Микола Новик вивів свою батарею, не залишивши на полі навіть підбитої гармати. Потім був госпіталь. Візит додому і знову на фронт.

23 червня 1944 р. розгорівся бій за незнайоме с. Думка (нині Тлумацького району Івано-Франківської області). Розжарювалися стволи гармат, знищуючи ворожі мінометні батареї і кулеметні точки. Показалися гітлерівські автоматники. Потрібно було відбиватися. “За Батьківщину! Вперед!” – гукнув старший лейтенант і кинувся з бійцями на ворога. Куля наздогнала Миколу Новика, він впав. А його товариші вистояли і перемогли. Похований в м. Тлумач.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 24 березня 1945 р. за успішне і вміле керування вогнем батареї в наступальних боях, в результаті яких було знищено 8 танків, 4 бронетранспортери та інша техніка ворога, звільнено кілька населених пунктів старшому лейтенанту Миколі Новику посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Нагороджений орденом Леніна, орденом Вітчизняної війни ІІ ст., орденом Червоної Зірки, медалями.

 

Напишіть перший коментар

Залишити коментар

Your email address will not be published.


*